Tomahawk Power TPT36FXH270 36" Fast Pitch Power Trowel w/ 9 HP Honda, Blades
Ships Factory Direct
×
This item will ship from the manufacturer within 3 to 5 business days.
Condition: New
SKU: THP-TPT36FXH270
  • Product Details
  • Customer Reviews
  • Shipping & Return Policies
  • People Who Bought This Also Bought
  • Similar Products
Features
  • Powered by the 13HP Honda GX390 Engine
  • Blade pitch control adjusts from 0–28 degrees
  • 4 combo hardened, steel blades designed for both float and finish operations
  • Safety Shut Off Switch for greater job site protection
  • Heavy duty gearbox design provides maximum torque
  • Responsive clutch and pulley system for smooth speed transitions
  • Blades interchangeable with most manufacturers
  • High speed performance for burnishing slabs
  • Economically replaceable parts for lower service costs
  • Perfectly balanced for comfortable operation
  • Easily transportable with only two people
  • 3 Year Honda Engine Warranty / 1 Year Total Warranty
What's in The Box
  • Power Trowel
  • 4 Combination Blades
  • Float Pan Not Included
  • Owner's Manual
Warranty
  • 1 Year Limited Factory Warranty
  • 30 Day Satisfaction Guaranteed
Specifications
SKU TPT36FXH270
Brand Tomahawk
Power Trowel Model TPT36FXH
Engine Model Honda
Engine Power 9 HP
Oil Capacity 1.16 quarts
Engine Displacement 270 cc
Rotor Speed 70–160 Max RPM
Blades 4 Combination Blades
Working Diameter 36 in
Blade Pitch 0–15 degrees
Dimensions 72 in x 38.1 in x 36.6 in