Milwaukee 49-16-B187 1.6"-1.8" Bushing for M18 FUEL Covered Cable Stripper
Estimate Only, Carrier Delays May Occur
Shipping to
Change
Ship To
Condition: New
SKU: MWE-49-16-B187
  • Product Details
  • Customer Reviews
  • Shipping & Return Policies
  • People Who Bought This Also Bought
  • Similar Products
Features
  • For Use with M18 FUEL Cable Stripper
  • Ideal for Aerial and Medium Voltage Cables
  • Fits Cables from 1.6 to 1.8 Inches
  • Optimized for Aerial, 600V Secondary, and Medium-Voltage Cables
  • Six Adjustable Bushings Accommodate 0.5” to 2.1” Cable Diameters
  • Quick-Connect Bushings for Faster Stripping Across Sizes
  • Laser-Etched for Clear Readings of Outer Diameter
  • Color-Coded for Easier Association with Material Matrix
  • Replaceable Blade (Sold Separately)
  • Free-Floating Plate Finishes Strip with Depth Gauge Removed
What's in The Box
  • (1) 1.6" - 1.8" Adjustable Bushing (49-16-B187)
  • Owner's Manual
Warranty
  • 30 Day Satisfaction Guaranteed
Specifications
SKU 49-16-B187
Brand Milwaukee
Product Length 5.15 in
Product Height 4.45 in
Product Width 5.15 in