Milwaukee 49-16-B159 1.3"-1.6" Bushing for M18 FUEL Covered Cable Stripper
Estimate Only, Carrier Delays May Occur
Shipping to
Change
Ship To
Condition: New
SKU: MWE-49-16-B159
  • Product Details
  • Customer Reviews
  • Shipping & Return Policies
  • People Who Bought This Also Bought
  • Similar Products
Features
  • Works with all M18 batteries
  • Suitable for temperatures from 0 to 122 degrees F
  • Hydraulic system ensures steady performance
  • Provides fastest crimp time in the industry
  • PFM (Predictive Force Monitoring): delivers fastest crimp time in the industry
  • Receive instant pressure verification: green light delivers peace of mind
  • In-line design and 350 degree head rotation: easy access in the tightest panels
  • LED light provides instant pressure verification
  • Proprietary jaw alignment system: holds connector for instant alignment
  • Hydraulic system is optimized for consistent performance from 0°F - 122°F
  • Designed for use in temperatures between 0-122 degrees F
  • Weather protected electronics keep dirt, dust and moisture out
  • Tool records and stores every crimp made, ONE-KEY enabled for professional report building
  • Part of the M18 System, featuring over 200+ tools
What's in The Box
  • (1) 1.3" - 1.6" Adjustable Bushing (49-16-B159)
  • Owner's Manual
Warranty
  • 30 Day Satisfaction Guaranteed
Specifications
SKU 49-16-B159
Brand Milwaukee
Product Length 4.67 in
Product Height 4.45 in
Product Width 4.9 in