Milwaukee 49-16-2738R Brush Cutter Attachment - Reconditioned
Out of Stock
Condition: Reconditioned
SKU: MWE-49-16-2738R
  • Product Details
  • Customer Reviews
  • Shipping & Return Policies
  • People Who Bought This Also Bought
  • Similar Products
Features
  • Compatible with the Milwaukee M18 FUEL™ Power Head with QUIK-LOK™
  • Features a guard design for optimized material containment
  • Brush Cutter Attachment utilizes a 9" blade with a 4-tooth design
  • Compatible with the M18 FUEL™ Power Head w/ QUIK-LOK
  • Blade Guard: Optimized design for best material containment
  • Brush Cutter Blade: 4-Tooth Blade Design
  • RPM: 0 - 4900 / 0 - 6200
  • Alignment Label: Indicates when attachment is fully inserted into M18 FUEL Power Head
What's in The Box
  • Brush Cutter Attachment
  • Shoulder Strap
  • Hip Barrier Handle
  • Scrench
  • Owner's Manual
Warranty
  • 1 Year Limited Factory Warranty
  • 30 Day Satisfaction Guaranteed
Specifications
Sku 49-16-2738R
Brand Milwaukee
Blade Diamter 9 in.
Length 40.6 in.
Width 13.1 in.
Height 7.38 in.