Milwaukee 48-22-84KIT2 PACKOUT 3 Piece Tool Box Bundle w/ Organizer
Out of Stock
Condition: New
SKU: MWE-48-22-84KIT2
  • Product Details
  • Customer Reviews
  • Shipping & Return Policies
  • People Who Bought This Also Bought
  • Similar Products
Features
  • Rolling Tool Box
  • 250lbs Weight Capacity
  • Fully Collapsible Handle: 19.75"
  • 9" All-Terrain Wheels
  • Metal Reinforced Corners
  • Impact Resistant Body
  • IP65 Rated Protection
  • Metal Reinforced Locking Point
  • Heavy Duty Latches
  • Interior Organization Tray
  • Most Versatile, Durable Modular Storage System
  • Modular Connectivity with ALL PACKOUT™ Components
  • Limited Lifetime Warranty
  • Standard Tool Box
  • Part of the PACKOUT Modular Storage System
  • Constructed with Impact Resistant Polymers
  • 75lbs Weight Capacity
  • IP65 Rated Weather Seal
  • Metal Reinforced Corners
  • Interior Organizer Trays
  • Mounting Location for the ONE-KEY TICK
  • Organizer
  • 10 Removable and Mountable Bins
  • IP65 Rated Weather Seal
  • No-Travel Bins Seal Prevent Small Part Migration Between Bins
What's in The Box
  • (1) PACKOUT Rolling Tool Box (48-22-8427)
  • (1) PACKOUT Standard Tool Box
  • (1) PACKOUT Organizer
  • Owner's Manual
Warranty
  • Limited Lifetime Factory Warranty
  • 30 Day Satisfaction Guaranteed
Specifications
SKU 48-22-84KIT2
Brand Milwaukee
Material Composition Polypropylene
Length 18 in
Weight 24 lb
Height 19.5 in
Width 22 in
Weight Capacity 75 lbs.
Construction Material Impact Resistant Polymer
Weather Rating IP65
Length 22.1 in.
Width 16.1 in.
Height 6.6 in.
Product Weight 10.1 lbs.
Shipping Weight 11 lbs.
Removable and Mountable Bins 10
Construction Material Impact Resistant Polymers
Weather Rating IP65
Length 19.76 in.
Width 15 in.
Height 4.61 in.