Milwaukee 48-11-2412SIR M12 12V REDLITHIUM XC Battery - 2 PK w/ Soldering
Estimate Only, Carrier Delays May Occur
Shipping to
Change
Ship To
Condition: New
SKU: MWE-48-11-2412SIR
  • Product Details
  • Customer Reviews
  • Shipping & Return Policies
  • People Who Bought This Also Bought
  • Similar Products
milwaukee m12 system
Features
    Soldering
  • Heats Quickly, Maintains Optimized Temperature
  • Ready-to-Use and Safe-to-Store Tip Indicator
  • 3-Stop Pivoting Head for Unmatched Access
  • 18 Second Heat Up Time
  • Green LED Indicates Operating Temperature Reached
  • Red LED Indicates Tool is Off and Still Hot
  • 3-Stop Pivoting Head: Delivers Unmatched Access
  • Tool-Free Tip Change: Easily Switch Between Chisel and Pointed Tips
  • LED Work Light
  • Compatible with all M12 Battery Packs
  • 3 Amp Battery
  • 3.0 Amp hour - 32 Watt hour battery
  • High Current Discharge - Increased power and performance
  • Sturdy Base - Allows M12 tools to easily stand
  • LITHIUM-ION battery delivers long life and run time with fade-free power
  • Battery fuel gauge displays charge status on tool
  • For use with Milwaukee M12 cordless tools
SPECIFICALLY BUILT TO GO ANYWHERE
COMPATIBILITY THAT IS SYSTEM WIDE
Specifications
SKU 48-11-2412SIR
Brand Milwaukee
Voltage 12
Pivoting Head 3-Stop
Heat Up Time 18 Seconds
LED Indicator Green - Operating Temperature Reached
Red - Tool is Off and Still Hot
Length 10 in.
Width 1.1 in.
Height 1.3 in.
Product Weight .4 lb
Shipping Weight 1 lb.
Voltage 12V