Milwaukee 3692-22CTMT M18 18V Compact Brushless 2-Tool Combo Kit w/ Multi-Tool
Out of Stock
Condition: New
SKU: MWE-3692-22CTMT
  • Product Details
  • Customer Reviews
  • Shipping & Return Policies
  • People Who Bought This Also Bought
  • Similar Products
milwaukee m12 system
Features
    1/2" Drill/Driver
  • Brushless Motor delivers the power to quickly complete most common applications
  • Only 5.7" in length
  • 550 in./lbs. of torque
  • 0-550 RPM / 0-1700 RPM
  • 2.3 lbs tool only
  • All-metal gear case and 1/2 in. metal chuck: provide maximum impact and shock durability
  • 1/4" Impact Driver
  • Compact size allows for unrivaled access in tight spaces
  • Enhanced variable speed trigger control helps reduce damage to fastener and material
  • Professional Durability with all metal gearcase and gears
  • 0-3600 RPMs
  • 1,700 in-lbs. of Peak Torque
  • 4.4" in Length and 2.1" in Width
  • 1.7 lbs tool only
  • Multi-Tool
  • Powerful motor: Delivers 11,000 to 18,000 OPM
  • All-metal gear case: Provides added jobsite durability
  • Tool-free blade change: Offers faster changes and no tools to misplace
  • Built-in LED light: Illuminates dark work spaces
RED LITHIUM™ BATTERY PACK
-Industry leader in lithium-ion battery technology
-Patented designs protect against drops, water and harsh environments
-Robust electronics optimize performance for every tool and battery combination
COMPATIBILITY THAT IS SYSTEM WIDE
Specifications
SKU 3692-22CTMT
Brand Milwaukee
Drill/Driver
Chuck Type All Metal
Chuck Size 1/2"
Power Cordless
Motor Brushless
Battery System M18
Maximum RPM 1700 rpm
Peak Torque 550 in-lbs
Length 5.7 in
Height 7.95 in
Width 2.2 in
Weight 2.3 lb
Impact Driver
IPM 0-4900 ipm
Maximum Torque 1700 ft-lbs
Power Cordless
Motor Brushless
Battery System M18
Chuck Type Hex
Chuck Size 1/4 in Hex
Maximum RPM 3600 rpm
Peak Torque 1700 in-lbs
RPM Range 0-3600 rpm
Length 4.4 in
Height 7.7 in
Width 2.1 in