Milwaukee 3521-21TP USB Rechargeable Green Cross Line Laser w/ Tri-pod
Out of Stock
Condition: New
SKU: MWE-3521-21TP
  • Product Details
  • Customer Reviews
  • Shipping & Return Policies
  • People Who Bought This Also Bought
  • Similar Products
Features
    Green Cross Line Laser with USB Rechargeable Battery
  • 8+ Hour Runtime – Removable, Rechargeable Battery
  • High-Intensity Green
  • Fast Alignment Micro Control
  • 100 ft Working Range
  • 165 ft Range with Detector
  • Accuracy: +/- 1/8" at 33 ft
  • 1/4-20 Thread Mount
  • Locking Pendulum
  • Self Leveling: +/- 4 degrees Tilt
  • IP54 Rating
  • 1m Impact Resistance
  • Internally charges REDLITHIUM USB batteries through the micro-USB port
  • 72" Tripod Included
  • Bottom Mounting Point – Lowest Applications
    When used with 360 Laser Bracket (sold separately)
  • 15” Precision Adjustment
  • Longer Life – Reinforced Gearing
  • 1/4" - 20 Attachment
  • Removable Laser Mounting Plate
  • Light Weight and Durable Aluminum Body
  • Additional range when used with Milwaukee 360 degree Laser Bracket
  • Adjustable Pan Tilt Head
What's in The Box
  • USB Rechargeable Green Cross Line Laser (3521-21)
  • REDLITHIUM USB 3.0AH Battery (48-11-2131)
  • 2 foot Heavy Duty Cable
  • 2.1A Wall Plug
  • Carrying Case
  • 72" Laser Tripod - 48-35-1411
  • Owner's Manual
Warranty
  • 2 Year Limited Factory Warranty
  • 30 Day Satisfaction Guaranteed
Specifications
SKU 3521-21TP
Brand Milwaukee
Power Cordless
Laser Type Cross Line
Laser Color Green
Length 6 in
Width 3.5 in
Height 5 in
Weight 2.2 lbs
Length 4.25 in
Width 4.5 in
Height 27.5 / Full Extended Height- 72 in