Milwaukee 3016-80PS M18 FUEL 18V Pole Saw QUIK-LOK - Recon
Out of Stock
Condition: Reconditioned - Tool Only ?Battery and Charger Sold Separately.
SKU: MWE-3016-80PS
  • Product Details
  • Customer Reviews
  • Shipping & Return Policies
  • People Who Bought This Also Bought
  • Similar Products
milwaukee m12 fuel line
Features
  • Pole Saw's brushless motor delivers more power than 31cc gas
  • Compatible with all 13 Milwaukee QUIK-LOK attachments
  • Part of the M18 System with over 275+ tools
  • POWERSTATE Brushless Motor delivers more power than 31cc gas powerheads
  • Part of the M18 System, featuring over 275+ tools
  • Reaches full throttle in under 1 second, providing unmatched responsiveness and productivity
  • Balanced design optimized to increase control and reduce user fatigue
  • 7'-10' of reach with included extension attachment
  • 10", 3/8" low-profile pitch, .043" gauge cutting system
  • 4600 RPM
  • Automatic bar oiler and translucent oil reservoir
  • Branch hook for removing stuck branches after cutting
  • Robust construction to withstand daily use by professional landscapers
  • Advanced air-cooling system to sustain demanding applications for longer
What's in The Box
  • M18 FUEL Pole Saw w/ QUIK-LOK (3016-80PS)
  • Owner's Manual
Warranty
  • 1 Years Limited Factory Warranty
  • 30 Day Satisfaction Guaranteed
POWERSTATE™
BRUSHLESS MOTOR
  • Uniquely engineered for the demands of each tool
  • Perfectly optimized for a balance of performance, portability, and productivity
  • top-grade rare earth materials
Powerstate Brushless Motor M18 Fuel Line
Specifications
SKU 3016-80PS
Brand Milwaukee
Volts 18V
Power Cordless
Length 80 in.
Width 4.5 in.
Height 5.5 in.