Milwaukee 2825-80ST M18 FUEL 18V 16" QUIK-LOK String Trimmer - Bare Tool - Recon
Out of Stock
Condition: Reconditioned - Tool Only ?Battery and Charger Sold Separately.
SKU: MWE-2825-80ST
  • Product Details
  • Customer Reviews
  • Shipping & Return Policies
  • People Who Bought This Also Bought
  • Similar Products
milwaukee m12 fuel line
Features
  • REDLITHIUM HD9.0 Battery Pack: Delivers unmatched run-time, power, and longer life
  • Part of the QUIK-LOK Attachment System Features the Milwaukee Easy Load Trimmer Head
  • RPM: 0 - 4900 / 0 - 6201 Cutting Swath: 14" - 16"
  • Line Diameter: 0.080" / 0.095"
  • Trigger: Variable Speed
What's in The Box
  • 18-Volt QUIK-LOK Power Head - Bare Tool
  • String Trimmer QUIK-LOK Attachment
  • Battery and Charger Sold Separately
  • Owner's Manual
Warranty
  • 1 Year Limited Factory Warranty
  • 30 Day Satisfaction Guaranteed
POWERSTATE™
BRUSHLESS MOTOR
  • Uniquely engineered for the demands of each tool
  • Perfectly optimized for a balance of performance, portability, and productivity
  • top-grade rare earth materials
Powerstate Brushless Motor M18 Fuel Line
Specifications
Sku 2825-80ST
Brand Milwaukee
Voltage 18V
Cutting Swath 14 in. - 16 in.
No Load Speed 0 - 4,900 / 0 - 6,201 Rpm
Line Diameter 0.080 in. / 0.095 in.
Length 70.5 in.
Width 13 in.
Height 11.25 in.