Milwaukee 2817A-21CD M18 18V Drum Machine w/3/8" Cable and Cable Drive Assembly
+ Free Shipping
Estimate Only, Carrier Delays May Occur
Shipping to
Change
Ship To
Condition: New
SKU: MWE-2817A-21CD
  • Product Details
  • Customer Reviews
  • Shipping & Return Policies
  • People Who Bought This Also Bought
  • Similar Products
milwaukee m12 system
Features
    M18 Drum Machine
  • More Power Than Corded
  • Multiple Jobs, One Charge
  • Cleaner, Easier Transportation
  • Drum Capacity: 100’ of 3/8” Inner Core Cable, 75’ of 1/2” Inner Core Cable
  • 3/8” Cable Recommended for 1-1/2” – 3” Lines, 1/2” Cable Recommended for 3-4” Lines
  • Compatible with Non-Milwaukee Cables
  • Inner Drum Helps Prevent Cable Bind Up
  • Electronic Foot Pedal With Non-Slip Grip: Maximum Durability
  • Features a Removable Drum, Additional Drum Sold Separately (47-53-2817)
  • Cable Drive Assembly
  • For Use with M18 Drum Machine for 3/8” – 1/2” Cables (2817A-21)
  • Feeds and Retracts Cable up to 15-20 Feet Per Minute
  • Ratcheting Lever to Automatically Adjust to Cable Diameter
  • RAPID STOP Release of CABLE DRIVE Bearings
  • Compatible with Competitive Cables: Yes
RED LITHIUM™ BATTERY PACK
-Industry leader in lithium-ion battery technology
-Patented designs protect against drops, water and harsh environments
-Robust electronics optimize performance for every tool and battery combination
COMPATIBILITY THAT IS SYSTEM WIDE
Specifications
SKU 2817A-21CD
Brand Milwaukee
2817A-21
Volts 18V
Power Cordless
Length 22.91 in.
Width 17.79 in.
Height 22.91 in.
Weight 64.25 lbs.
Brand Milwaukee
Length 4.25 in.
Width 10.5 in.
Height 12.25 in.