JET JTM-1050EVS2/230 230V Mill w/ 2-Axis Acu-Rite MilPwr G2 CNC Controller
by Jet
Ships Factory Direct
×
Condition: New
SKU: JET-690675
  • Product Details
  • Customer Reviews
  • Shipping & Return Policies
  • People Who Bought This Also Bought
  • Similar Products
Features
  • CNC Electronic Variable Speed Vertical Milling Machine Package JTM-1050EVS
  • Precision Ground Ball Screws eliminate backlash for precice lateral movements
  • Closed loop feedback using Acu-Rite precision linear encoders with 0.00005" resolution
  • Powerful DC Servo motor assemblies that include mounting castings and hardware
  • Handwheels are included for manual operation
  • USB and Ethernet compatible
  • Simplified navigation that eliminates multiple menu screens
  • 12.1" High resolution display (1024 x 768) with 3D graphics
  • 1 GHz Celeron M processor
  • Expanded tool library and Datum offsets
  • Program preview provides a graphical representation prior to operation
  • Progam size limit increased by 90% to 9,999 steps
  • 3-D Contouring, ability to import and run G-code files from CAD/CAM programs
  • Custom Pockets and Islands utilize the new optimized path and ramp feed features
  • Circles including the Pocket, Frame, Ring and Helix incorporate the new ramp feed feature
  • May be used automatically or manually for ultimate shop versatility
  • Available offline software
  • Estimated runtime feature
What's in The Box
  • 230-Volt 3-Hp 3-Phase R-8 Mill
  • Acu-Rite Milpower G2 CNC Controller
  • Owner's Manual
Warranty
  • JET Red Assurance 2-Year Warranty
  • 30 Day Satisfaction Guaranteed
Specifications
Sku 690675
Brand Jet
Model JTM-1050EVS2/230
Voltage 230V
Horsepower 3 Hp
Phase 3
Digital Readout Newall DP700
Powerfeed X-Axis
Spindle Taper (in. x tpi) R-8
Table size (L X W) 10 in. x 50 tpi
Quill Diameter 3-3/8 in.
Number of Spindle Speeds 60 - 4,500 Rpm
Quill Down Feed Rates .0015 - .003 - .006 ipr
Spindle Travel 5 in.
Head Movement 90-Degrees R and L 45-Degrees F and B
Max. Distance Spindle to Table 20-3/4 in.
Max. Distance Spindle to Column 26-3/4 in.
Min. Distance Spindle to Column 4-3/4 in.
Collet Capacity 1/8 in. - 7/8 in.
Table Longitudinal Travel 35-1/2 in.
Table Longitudinal Travel
w/ Powerfeed
29-7/8 in.
Table Cross Travel 14-3/4 in.
T-Slots Number and Size 3 in. and 5/8 in.
T-Slot Centers 2-1/2 in.
Work Table Weight Capacity 840 lbs.
Travel of Knee 16-1/8 in.
Travel of Ram 15-7/8 in.
Saddle Width 11-1/2 in.
Column Width 20 in.
Inverter Typ Delta, B
Length 66 in.
Width 63 in.
Height 87 in.