DeWALT DWPW2100 2100 PSI 1.2 GPM Cold Water Electric Pressure Washer
by DeWALT
Out of Stock
Condition: New
SKU: DWPW2100
  • Product Details
  • Customer Reviews
  • Shipping & Return Policies
  • People Who Bought This Also Bought
  • Similar Products
Features
  • TAKE ON A RANGE OF OUTDOOR CLEANING TASKS with up to 2,100 psi and 1.2 gpm
  • SIMPLIFIED ORGANIZATION: Dedicated storage for on-board nozzle, hose, cord, and wand
  • CLEAN WITH DETERGENT by using the included soap bottle
  • DURABILITY FOR LONG-TERM USE: Withstands heavy-duty usage with 25 ft. kink-resistant hose
  • CLEAN SURFACES UP TO 35 FT. AWAY with power cord for long-range washing
  • EXPERT-TESTED AND APPROVED: Cleaning Equipment Trade Association (CETA) Certified
  • BACKED BY A 3-YEAR LIMITED WARRANTY: Work with confidence and peace-of-mind
What's in The Box
  • (1) DWPW2100 Pressure Washer
  • (1) Turbo Nozzle
  • (1) 15° Nozzle
  • (1) 40° Nozzle
  • (1) Soap Nozzle
  • (1) Wand
  • (1) 25 ft Hose
  • Owner's Manual
Warranty
  • 1-Year Limited Factory Warranty
  • 30 Day Satisfaction Guaranteed
Specifications
SKU DWPW2100
Brand DeWALT
Amperage 13.3 A
Power Corded
Max Pressure (PSI) 2100 PSI
Cord Length 35 ft
Gallons Per Minute 1.2
Weight 24 lbs
Width 11 in
Height 15.5 in